Tuesday 26 May 2020

AKTUALNOŚCI

Światowy Dzień Rzucania Palenia


 
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada - przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku, ale pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku. I choć od lat wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu w dalszym ciągu – jak wynika z badania KANTAR Polska 2019 - prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy. Okazuje się, że tylko 13% z nich planuje podjąć próbę rzucenia nałogu.
 
W 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
 
Specjaliści z WSS-E podkreślają, że przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze.
 
Przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia specjaliści podkreślają, że palący papierosy są zagrożeniem dla siebie i najbliższych, oraz że nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem i że jest ono szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów.
- W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie – apelują pracownicy sanepidu i przywołują kolejne, wyniki badań. - Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012).
 
Niestety palenie to nałóg, z którym trudno się dobrowolnie rozstać. W ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia. Jeszcze mniej - tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie!

Znajdź nas na facebooku

reklama

There are no images to display in the slideshow.