Kolejny Staż Zagraniczny Za Nami!

W ramach projektu „Zagraniczne staże zawodowe – młodzi kucharze, murarze i mechanicy gotowi na standardy europejskie” w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, młodzież z naszej szkoły odbyła dwutygodniowy staż zawodowy w Schkeuditz, miejscowości znajdującej się obok Lipska w Niemczech.

Organizacją partnerską goszcząca grupę stażystów z Polski była organizacja Vitalis GmbH Gut Wehlitz. Projekt zakładał poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zawodzie kucharz na poziomie międzynarodowym, połączone z nauką języka niemieckiego oraz aktywnym zwiedzaniem największych miast Niemiec m.in. Berlina oraz Lipska. Ważnym aspektem pobytu była również wymiana doświadczeń w zakresie integracji zawodowej i kulturowej z młodzieżą i pracownikami campusu, jak również wymiana doświadczeń związanych ze zwyczajami, kulturą pracy oraz mentalnością zachodniego sąsiada.
Uczestnicy stażu spędzili dwa aktywne tygodnie w niemieckiej kulturze. Codziennie uczęszczali na praktyki zawodowe, w trakcie których mieli okazję zobaczyć jak pracuje duża stołówka. Pod czujnym okiem nauczycieli zawodu szkolili swoje umiejętności gastronomiczne przygotowując rozmaite dania, w tym tradycyjne dla kraju goszczącego. Czas wolny umilali sobie na różnorodnych grach i zabawach grupowych, a także mieli możliwość korzystania z basenu i klubu tanecznego. W trakcie pobytu młodzież z Łomży i Kolna zwiedziła pobliski Lipsk oraz pojechała na wycieczkę do Berlina.

Wyjazd na staż dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń i pozostanie w ich pamięci na długie lata. Prócz nauki i zwiedzania młodzież miała szansę integrowania się z grupami z innych krajów, przełamywania bariery językowej oraz możliwości zaobserwowania na czym polega praca w innym kraju. Pobyt w Niemczech przebiegał przy zachowaniu zasad ścisłego reżimu sanitarnego związanego z obostrzeniami pandemicznymi COVID.