Oferta Kształcenia Zawodowego

            

Szkoła Branżowa I Stopnia im. Stanisława Staszica w Łomży proponuje uczniom atrakcyjną ofertę edukacyjną, zapewniając dobre wykształcenie. Wspomagamy wszechstronny rozwój ucznia, zgodnie z osobistymi potrzebami i możliwościami. Zapewniamy uczniom dobre warunki do nauki. Dobrze przygotowujemy ucznia do życia społecznego w rodzinie i środowisku lokalnym. W ofercie Branżowej Szkoły I stopnia im. Stanisława Staszica w Łomży znajdziecie Państwo następujące kierunki nauki:

1. Fryzjer

Fryzjerstwo było znano już w starożytności i nieprzerwanie od wieków, znajduje się wśród najbardziej uznanych zawodów rzemieślniczych. Zapotrzebowanie na usługi fryzjerskie wciąż rośnie, dlatego fachowiec, który dysponuje odpowiednimi umiejętnościami ma niemal gwarancję znalezienia dobrze płatnej pracy. Konieczność połączenia indywidualnych predyspozycji, zdolności manualnych, kreatywności, a nawet dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich, wskazuje na to, że nie każdy może wykonywać ten zawód.

        

 

      

 

     

 

     

   

    

2. Mechanik Pojazdów Samochodowych

Mechanikiem samochodowym nazywamy specjalistę zajmującego się naprawą aut, ale nie tylko, może on też dokonywać niezbędnych regulacji w pojeździe i kontrolować jego stan techniczny, ale także stopień zużycia podzespołów i układów. Rozwijający się wciąż rynek motoryzacyjny sprawia, że poszukiwanie mechaników samochodów na rynku pracy w Polsce i całej Europie stale rośnie.

Mechanik pojazdów samochodowych:

  • posiada umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi, narzędziami specjalnymi,
  • znajomość podstaw rysunku technicznego,
  • wiedzę odnośnie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego,
  • zna budowę i zasadę działania silników spalinowych,
  • zna budowę pojazdów samochodowych i ich podzespołów,
  • potrafi diagnozować pojazdy samochodowe i ich silniki,
  • potrafi wykonać obsługę okresową, oraz wykonać naprawy pojazdów samochodowych i ich podzespołów.

   

 

   

 

   

 

   

3. Lakiernik

Osoba na tym stanowisku przeprowadza renowacje powierzchni nadwozi samochodowych. Po wykonaniu czynności wstępnych lakiernik samochodowy nakłada powłoki lakiernicze, suszy je lub utrwala za pomocą różnorodnych technik. Lakiernicy pracują w warsztatach lakierniczych (lakiernik napraw lakierniczych) lub fabrykach samochodów (lakiernik przemysłowy).

Dobry Lakiernik Na Wagę Złota

Rosnąca ilość pojazdów zwiększa zapotrzebowanie na serwis lakierniczy. Kierowcy z wielu miast jeżdżą coraz lepszymi autami, a więc nie chcą powierzać swojego pojazdu przypadkowemu specjaliście. Malowanie samochodu to przecież nie tylko naprawa szkód powypadkowych, otarć i wgnieceń. Nie raz właściciele mogą chcieć przemalować całą karoserię, a do tego potrzeba już odpowiednich komór, pistoletów pneumatycznych i umiejętności, jakie ma jedynie dobry lakiernik.

   

 

   

 

   

 

4. Cukiernik

Słodycze lubią niemal wszyscy, a świeżym, pachnącym ciastom, ciastkom, czekoladzie i innym deserom trudno się oprzeć. Najlepsze i najsmaczniejsze są oczywiście te, które sprzedawane są przez wykwalifikowanych cukierników, dbających o najwyższą jakość swoich wyrobów. Cukiernik to osoba obdarzona kulinarną pasją, zmysłem smaku i bogatą wyobraźnią. Zawód cukiernika może okazać się dobrym wyborem również z tego względu, że daje wiele potencjalnych możliwości zatrudnienia.

Cukiernicy są potrzebni w cukierniach, restauracjach, hotelach, firmach produkujących czekolady lub słodycze, czy też w manufakturach słodyczy – gdzie odbywają się widowiskowe pokazy, podczas których na oczach klientów wytwarzane są kolorowe cukierki, lizaki i inne łakocia. Oczywiście można też założyć własną działalność gospodarczą i np. wypiekać torty na indywidualne zamówienie klientów – z okazji urodzin, ślubu, komunii, itp. Trudno o lepsze uwieńczenie ważnych uroczystości niż misternie zdobiony tort czy kolorowe muffiny. Jeśli posiadasz zamiłowanie do wypieków- jest to zawód właśnie dla Ciebie!

   

 

   

 

   

5. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wykonuje w obiektach budowlanych: montaż suchej zabudowy, roboty malarsko-tapeciarskie oraz roboty posadzkarskie i okładzinowe. Montaż suchej zabudowy obejmuje: wykonywanie ścianek działowych, sufitów podwieszanych oraz wykonywanie obudów konstrukcji dachowych, a także montaż okładzin ściennych i płyt podłogowych. Roboty malarsko-tapeciarskie obejmują: nanoszenie powłok malarskich w różnych technikach z uwzględnieniem różnego rodzaju podłoża, tapetowanie powierzchni.

 

    

 

    

 

    

 

6. Elektryk

Elektryk to osoba, która zajmuje się montażem, instalacją, konserwacją i naprawą instalacji elektrycznych. Do głównych obowiązków tego pracownika należą, m.in.: naprawy, diagnozowanie i instalowanie uszkodzeń elektrycznych oraz regulowanie parametrów ich pracy. A także wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych, planowanie zakresu i harmonogramowanie prac remontowych, remont silników elektrycznych, wykonywanie pomiarów, prób po montażu. Poza tym musi oceniać też ich stan techniczny oraz projektować instalację elektryczną i sieci elektryczne. Warto zaznaczyć, że obowiązki elektryka zależą od specjalizacji pracownika i działu elektrotechnicznego, w jakim jest zatrudniony, a także specyfiki zakładu pracy.

   

 

   

 

    

 

7. Kucharz

Podobno profesjonalny kucharz to zarówno znakomity rzemieślnik, jak i artysta. Zobaczcie, co trzeba zrobić by pracować w tym zawodzie i dokonywać prawdziwych kuchennych rewolucji.

Zawód kucharza od wieków był bardzo ważny. Na dworach królewskich i arystokratycznych kucharze mieli wysoki status społeczny. Dziś ich rola nie jest może tak ważna - podobno każdy Polak zna się na medycynie, prawie i właśnie kuchni, ale - nie da się zaprzeczyć, że sztuka kulinarna wraca do łask, a wraz z nią renomy nabiera także zawód kucharza.

Doskonali kucharze są dziś znani nie tylko w środowisku, lecz także w mediach. Powstaje coraz więcej kulinarnych programów telewizyjnych i rośnie świadomość wśród ludzi, jak ważne jest zdrowe odżywianie.

 Kucharz to osoba, która przyrządza różnego rodzaju potrawy, dania, przekąski, a nawet ciasta i desery. Często bywa tak, że to nie lokal, ale konkretny kucharz przyciąga klientów. Profesjonalny kucharz to znakomity rzemieślnik, ale także prawdziwy artysta, który potrafi zrobić dzieło kulinarne. Kucharz pracujący na stanowisku szefa kuchni kieruje zespołem ludzi pracujących w kuchni. Jego zadaniem jest zapewnienie sprawnej organizacji funkcjonowania kuchni oraz odpowiedniej jakości podawanych potraw.

 

      

 

     

 

8. Sprzedawca

Sprzedawca, to osoba zajmująca się bezpośrednią i pośrednią obsługą klientów w handlu detalicznym i hurtowym. Sprzedawcy to pracownicy zatrudnieni w sklepach, hurtowniach i supermarketach, osoby realizujące czynności kupna i sprzedaży w imieniu firmy lub przedsiębiorstwa. Sprzedaż pośrednia to taka, w której sprzedawca nie bierze osobiście udziału – na przykład w sklepach samoobsługowych. W zależności od miejsca zatrudnienia sprzedawca może zajmować się także przyjmowaniem towarów od dostawców, przygotowywaniem ich do sprzedaży, bezpośrednim promowaniu produktów, przyjmowaniu należnej zapłaty i księgowaniem jej za pośrednictwem kasy fiskalnej. Sprzedawca samodzielny przyjmuje także reklamacje i skargi klientów, jeśli jest jednocześnie właścicielem działalności lub posiada do tego upoważnienie, może negocjować warunki prowadzonych transakcji.

  

       

 

       

Zapraszamy na nasz kanał youtube

Znajdź nas na facebooku

reklama

Previous ◁ | ▷ Next